Нові реферати

Реферати, контрольні, курсові регулярно поповнюються новими роботами. Хочете знати які роботи були додані в базу? Підпишіться на розсилку!Списки нових рефератів, висилатимуться на вашу електронну адресу!

загрузка...

Авторизациязагрузка...
Як скачати реферат?
Послуга «Реферат за SMS»
Унікальна можливість отримати готову (оформлену) курсову, контрольну роботу зі всіма необхідними для даної роботи елементами: таблиці, схеми, графіки, малюнки, формули, розрахунки, практичний матеріал!

Для отримання послуги:

Скористайтеся формою від компанії «СМС Биллинг Украина» та відправте 1 SMS зі свого мобільного телефону. У відповідь, Вам прийде SMS-повідомлення, в якому буде вказано код доступу. Введіть код доступу на сайті та натисніть кнопку «Ввести». Вам буде відкритий доступ для завантаження роботи.

Вартість SMS: 15 грн. з урахуванням ПДВ.

Увага! Всі роботи індивідуальні, виконані на замовлення за допомогою підручників, посібників, додаткових матеріалів та перевірені викладачами!

Також є багато рефератів, які доступні для безкоштовного скачування, в цьому випадку, щоб скачати роботу Вам потрібно тільки зареєструватися на сайті.

Техподдержка сайта: sher@referat-ukr.com

Походження та усунення енурезу і енкопрезу у дітей дошкільного віку
Українські реферати - Психологія
Автор: ШЕР (реферати, курсові роботи)   

Походження та усунення енурезу і енкопрезу у дітей дошкільного віку

Курсова робота з психології і педагогіки «Попередження та виправлення синдрому психічної нестабільності у дітей дошкільного віку»

ЗМІСТ

Вступ
Розділ І. Попередження та виправлення синдрому психомоторної нестабільності у дітей дошкільного віку
1.1.    Виникнення та коригування страхів
1.2.    Походження та усунення енурезу
1.3.    Походження та усунення енкопрезу
1.4.    Виникнення та усунення заїкання
1.5.    Виникнення та лікування тіків
Розділ ІІ. Практична частина. Експериментальне дослідження - визначення рівня і коригування страху у дітей дошкільного віку
2.1.    Проведення та аналіз констатуючого експерименту
2.2.    Проведення та аналіз формуючого експерименту
2.3.    Аналіз результатів
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Обсяг курсової роботи - 44 сторінки

Для получения услуги выполните следующее:

Отправь SMS с текстом на номер ...
Стоимость SMS - ... с НДС. Текст действителен для 1 SMS.

Отправьте SMS в течение минут секунд
Время отправки SMS вышло! Сгенерировать еще один текст SMS

Для получения услуги необходимо отправить 1 SMS.

Технический провайдер: «СМС Биллинг Украина»
Информ. служба провайдера: с 10:00 до 18:00 в будние дни, тел.: +38-048-771-12-36(Скорочений текст роботи для ознайомлення)

Енурез, або нічне мимовільне сечовипускання, відмічається у ряді випадків і вдень, під час неспання або денного сну. Всі різноманітні чинники походження нетримання сечі, про які піде мова, в більшості випадків відносяться до енурезу.

Провідним чинником походження енурезу є невропатія. Визначальна роль в ній при енурезі належить порушенням сну. Як правило, сон таких дітей надмірно глибокий (за словами батьків, «спить як убитий») і разом з тим руховий неспокійний. Майже неможливо добитися пробудження — дитина продовжує спати «на ходу». Нерідкі випадки сомнабулізму (снохождения), і навіть вдень діти, страждаючі енурезом, часто справляють враження сонних і млявих. Надмірна глибина сну — це компенсаторне гальмування, що виникає у відповідь на підвищену стомлюваність або збудливість вдень. Іншими словами, перевтомлюючись або перезбуджуючись (хворобливо) вдень, мозок вимагає компенсаторно-захисного (глибшого, ніж зазвичай) гальмування вночі. Останнє оберігає нервові клітини від виснаження і відновлює денну активність до більш менш прийнятного рівня.

Порушення сну при енурезі не носять тільки вторинний, обумовлений стомлюваністю або збудливістю характер, а мають і самостійне значення. В зв'язку з цим слід зазначити порушення ритму сну: спочатку відсутність сновидінь (точніше, їх незначність) і потім їх поява і поліпшення показників сну в цілому після акту мимовільного сечовипускання. Отже на фізіологічному рівні енурез виступає як своєрідний засіб тимчасової нормалізації процесу сну. Якщо ж різко зменшити глибину сну, скажімо, під впливом ліків, то енурез може і припинитися, але через деякий час підвищиться денна збудливість і не виключена поява інших хворобливих розладів, пов'язаних з невропатією.

Додатковою ознакою невропатії буде підвищена чутливість до погоди, охолоджування, низької температури, коли діти особливо часто мочаться вночі. Енурез при невропатії має тенденцію зменшуватися з віком. Але це правило діє тільки у разі відсутності яких-небудь інших форм нервовості. Так, дитина, що знаходиться в стані емоційного стресу, може продовжувати мочитися вночі із-за потреби в додатковому розслабленні і відпочинку.

Нерідко енурез у дітей залежить від його наявності у отця або матери в дитинстві. Подібний нахил — один з проявів невропатії і як конституціональний чинник відноситься головним чином до загальних особливостей нервової системи і сну. У ряді випадків загальним може бути тільки схильність до глибокого і тим самим вже порушеному сну. Тоді можна чекати, що енурез припиниться так само, як він припинився у батьків у зв'язку з нормалізацією процесу сну і зміцненням організму з віком. Зазвичай це відбувається в 8—10 років (плюс — мінус декілька років).

Дизонтогенетичний чинник походження енурезу означає нерівномірність психомоторного розвитку. Це може бути декілька сповільнений темп (коли дитина пізніше починає говорити, ходити), скутість рухів (тип «увальня») або — рідше — прискорення психічного розвитку, надмірна швидкість рухів. Частково це нагадує прояви флегматичного або холеричного темпераменту. Тому правильніше говорити про нерівномірний темп реалізації генетичної програми розвитку, включаючи його циклічність і біоритм. Причому біоритм сну дозріває декілька пізніше, ніж біоритм неспання. Не можна повністю виключити і вплив на темп розвитку невропатії як конституціонально несприятливого чинника.

Церебрально-органічний чинник енурезу, як правило, обумовлений залишковими явищами церебральній органічній недостатності або епілепсією з характерною для неї судорожною активністю і подальшим мимовільним обмочуванням. Поведінка дітей при енурезі з церебрально-органічними порушеннями помітно відрізняється від поведінки дітей з невропатією більш загостреною руховою активністю і збудливістю, забіякуватістю і незлагідністю, відсутністю стримуючих начал і недостатньо критичним сприйняттям свого недоліку.

Одним з чинників енурезу може бути ММН - мінімальна мозкова недостатність. Ці діти відрізняються емоційною нестійкістю, непосидючістю і метушливістю, розсіяною увагою і поганим запам'ятовуванням. Причини ММН різноманітні, але найчастіше обумовлений нею енурез пов'язаний з передуванням народженню дитини алкоголізмом батьків (у отця до зачаття, у матери — до і після його). Ушкоджувальна дія алкоголю на мозок дитини, що розвивається, робить сон патологічно глибоким, і тоді спрацьовує придбаний від батьків рефлекс обмочування на тлі розслаблення всіх м'язів і сфінктерів, що нерідко у них і траплялося в стані сильного алкогольного сп'яніння і сну. От чому більше всього дітей з подібною формою енурезу в дитячих будинках, оскільки їх батьки були позбавлені батьківських прав і алкоголізм тут зіграв далеко не останню роль.

Частішим, ніж вночі, при алкоголізмі батьків буває і денне нетримання сечі. Діти ходять мокрими, не відчуваючи цього, як і нерідко нормального позиву на сечовипускання. І взагалі цим дітям властива відсутність глибини переживань, їх відчуття носять поверхневий характер. Вони можуть легко пообіцяти, відразу забуваючи про це, похвалитися своїми неістотними досягненнями, тобто бути некритичними до себе. Немає у них і стійких прив’язаності, хоча ці діти завжди в круговороті подій, товариські, веселі і безтурботні. Зовні вони справляють враження покинутих, недоглянутих і неохайних, не дивлячись на всі старання вихователів.

Наступний, невротичний чинник нетримання сечі не має такої високої питомої ваги, як попередні. Вдень нетримання сечі при неврозах спостерігається тільки спорадично, наприклад, в стані гострого страху або тривожного очікування. Вночі дитина зазвичай не встигає вчасно прокинутися, але потім прокидається, оскільки довго не може лежати мокрим. Нетримання сечі при неврозі не носить постійного, наполегливого характеру і залежить від дії емоційних чинників. Разом з нетриманням сечі завжди є і інші невротичні симптоми, а само воно переживається і у ряді випадків ретельно ховається від оточуючих. Нетримання сечі при неврозі можна розглядати як наслідок тривалого емоційного стресу, що діє, зокрема страхів і тривог, усвідомлення яких так болісно для дитини, що він як би біжить від них в сон, де знаходиться в безпеці, але надмірно розслабляючись при цьому, розплачується мимовільним сечовипусканням.

Особливу роль у формуванні енурезу при неврозах має стрес, що виникає від психологічної несумісності темпераментів батьків і дітей, перш за все матері і дитини. Найчастіше діти з енурезом мають флегматичний темперамент. Вони повільні, неквапливі, ґрунтовні, «копухи», миттєво засипають і сплять глибоко, без пробуджень. Матері ж володіють контрастно-протилежним холеричним темпераментом — швидкістю дій, непосидючістю, нетерплячістю і нездатністю чекати. Вони не переносять повільності дітей, особливо дочок, постійно стимулюють їх активність і часто зривають на них своє роздратування у вигляді криків, погроз і фізичних покарань.

У результаті «флегматизм» дітей, якщо можна так виразитися, зростає під впливом стресу, ведучого до надмірного стомлення, до ступеня патологічного гальмування вночі, тим більше що їх сон і так вже відрізняється достатньою глибиною. Удвічі глибокий сон означає повне гальмування позивів на сечовипускання, які тепер навіть частково не доходять до свідомості і не приводять до пробудження. Менш типове зворотне співвідношення темпераментів, коли матері володіють флегматичними, а діти холеричним темпераментом. Тоді матері прагнуть обмежити надмірну, із їхньої точки зору, активність дітей, особливо синів, нескінченними заборонами і знову ж таки погрозами і фізичними покараннями.

В результаті діти з холеричними рисами темпераменту стають ще більш збудливими, гіперактивними, і їх патологічно глибокий, хоча і неспокійний, сон служить засобом компенсації підвищеній збудливості вдень, певною мірою оберігаючи нервові клітини від перезбудження і подальшого, важкого оборотного виснаження.

Наступний чинник нетримання сечі — умовно-рефлекторний, коли виникає умовний рефлекс на сечовипускання при конкретних обставинах, в певний час. Найчастіше це відбувається, коли дітям 2—5 років і вони мочаться вдень, якщо «заграються», або час від часу вночі, чекаючи, що їх, як маленьких, висадять на горщик. До того ж із-за свого віку вони не додають нетриманню сечі особливого значення.

Буває і варіант, при якому дитина продовжує бути тривожно (невротично) прив'язаною до матері, неспокійно спить, якщо вона не знаходиться поряд (у кімнаті) і обмочується уві сні, оскільки його попередній «сигнал» у вигляді неспокою, крику або плачу залишається без відповіді. За межами дому, в гостях, в лікарні енурез, як правило, відсутній. Таким чином, енурез в даному варіанті є наслідком виникнення умовного рефлексу на домашню обстановку і може бути усунений психологічною дією, перш за все навіюванням.

Чинник педагогічної занедбаності, або сімейно-побутовий чинник, - це недолік батьківської турботи і любові, викликаний відсутністю батьківських відчуттів до дитини або нерозумінням значення психологічних чинників в його психічному розвитку. І виглядають тоді ці діти як недоглянуті, недовірливі, мляві (загальмовані) або збуджені, агресивні. Тут справа не тільки в тому, що мати своєчасно не міняла пелюшок, залишаючи дитину мокрою і сприяючи цим атрофію його позиву на сечовипускання. Головне, що вона вчасно не реагувала на природне для немовлят і дітей перших років життя неспокій перед початком сечовипускання, пропускаючи безповоротно потрібний час.

Нерідко такі матері настільки зайняті собою, що часто забувають про власну дитину, яка сприймається як тягар, що перешкоджає реалізації якихось важливіших цілей. Ці матери цураються повсякденної метушні з дитиною, не стежать за його природними відправленнями або намагаються все вирішити, що називається, одним махом, удаючись до крайніх заходів. Вони рано віддають дітей в ясла, передоручають родичам або відправляють надалі в табір на декілька змін, не дивлячись на нетримання сечі, що продовжується.

Наступний чинник пов'язаний з конфліктною диспозицією в сім'ї або дитячій установі, коли нетримання сечі виступає як своєрідний, не завжди усвідомлений протест проти якихось травмуючих умов життя. Так, діти перших років життя, нудьгуючи по будинку і переживаючи відсутність контактів в дитячій установі, мочаться перший час, протестуючи проти позбавлення звичних емоційних зв'язків і відходу. У старшому віці енурез, що часом з'являється, іноді використовується як протест проти несправедливого і жорстокого звернення в сім'ї, коли немає можливості інакше виразити себе.

Протест у вигляді нетримання сечі зустрічається у дітей перших років життя і унаслідок спроб батьків надмірно рано привчити їх до охайності або наявність конфліктної ситуації в сім'ї.

Наступний, соматично-ендокринний чинник енурезу обумовлений соматичними (на рівні діенцефальної області мозку) і гормональними неполадками в діяльності організму. У зв'язку з цим спостерігається зайва повнота, пастозність (набряклість), схильність до алергії, до замків, підвищена спрага, а також залежне вже від особливостей ембріонального статевого розвитку неопускання яєчок у хлопчиків. Діенцефальної природи можуть бути і такі типові розлади сну при енурезі і депресивні відтінки настрою у деяких дітей.

Останній, локальний (місцевий) чинник нетримання сечі залежить від природжених аномалій з боку сечостатевої сфери (атонія сечового міхура, атипове розташування і недорозвинення сечостатевих і близько розташованих органів) або обумовлюється наявністю місцевого запального процесу (нефрит, пієліт і т. д.). Сеча зазвичай виділяється невеликими порціями або краплями, дитина ходить мокрою і не відчуває цього. Правильно діагностувати дану форму може тільки лікар після огляду дитини і отримання результатів аналізів.

Ми розглянули різні чинники виникнення нетримання сечі. Далеко не завжди вони можуть бути виділені в чистому вигляді, і найчастіше доводиться говорити про їх поєднання. Найбільш поширеними чинниками нетримання сечі є конституціональний і чинник педагогічної занедбаності, оскільки відомий нахил і елементи батьківської депривації найбільш типові. Часто поєднуються невропатичний і невротичний чинники, умовно-рефлекторний і чинник протесту.

Ми детально розглянули проблему нетримання сечі, оскільки вона є однією з самих наболілих в дошкільних установах. Неминуче встає перед вихователями дитячого саду питання: висаджувати дітей, страждаючих енурезом, на горщик вночі чи ні? На це питання не можна відповісти однозначно.

Якщо педіатр перед надходженням дитини до дошкільної установи вказав на енурез, то потрібно пройти попереднє обстеження і лікування у невропатолога з урахуванням стану нервової системи в цілому. Якщо лікування не дало позитивних результатів, то слід з'ясувати, наскільки доцільне приміщення даної дитини в нічну групу. Трапляється і так, що батьки зловживають алкоголем або ведуть асоціальний спосіб життя, а дітей здають на повне піклування дитячої установи. По відношенню до таких батьків потрібно зробити всі доступні юридичні і педагогічно-суспільні заходи дії.

Мимовільне сечовипускання під час денного сну означає і його наявність вдома вночі. Тому і тут повинна бути рекомендована консультація фахівця. У всіх випадках, якщо дитина не спить вдень, краще утриматися від примушення до сну, усуваючи цим невротичну і протестну основу нетримання сечі.

Особливої уваги заслуговує мимовільне сечовипускання поза сном. Іноді воно зустрічається у дітей з холеричним темпераментом, нетерплячих і імпульсних, таких, що випробовують миттєвий позив на сечовипускання і не встигших дійти до туалету або що соромляться, а то і що бояться сказати про своє бажання вихователеві. Ці ж діти можуть ненавмисно обмочитися під час ігор і не завжди віддають собі звіт в тому, що трапилося. Правильніше назвати дану форму нетримання сечі як епізодичну, оскільки вона зустрічається як виняток. У інших варіантах виникнення денного нетримання сечі пов'язане з аномаліями або хворобами сечовивідних шляхів або ж церебрально-органічною патологією і мінімальною мозковою недостатністю (ММН) з руховою активністю і збудливістю.

За відсутності в аналізах сечі ознак запального процесу доцільно нагадувати дітям кожну годину про необхідність сходити в туалет. Подібна проста міра дозволяє зменшити частоту мимовільних сечовипускань. Якщо ж ефект відсутній, то доводиться говорити про виражену патологію, обстеження і лікування з приводу якої проводиться в медичній установі.

Ми переконалися в різноманітті медичних і психолого-педагогічних аспектів нетримання сечі. От чому немає єдиного універсального способу його усунення. Добитися позитивних результатів можна тільки при індивідуальному підході до дитини, зважаючи на всі сторони походження даної недуги.

Нетримання калу, або енкопрез, може початися в будь-якому віці, особливо в 5 років, і часто поєднується з енурезом. Це не випадково, оскільки між двома видами розладів є багато загального: ті ж чинники походження, недолік позитивних батьківських відчуттів, загальна фізична і нервова ослаблена. Ще частіше, ніж нетримання сечі, енкопрез зустрічається у хлопчиків, батьки яких зловживають алкоголем, а матері недостатньо тепло відносяться до дітей, не уміють поводитися з хлопчиками і не приймають їх емоційно. Часто нелюбов матері підкреслюється бажанням мати дівчинку.

Нетримання калу зазвичай спостерігається вдень під час гри, прогулянки, коли природний позив пригнічується, а потім, захопившись, дитина взагалі забуває про необхідність сходити в туалет і не відчуває дефекації, що мимоволі відбувається. До того ж позив на дефекацію може бути дуже інтенсивним і швидким, особливо у гіперактивних, рухових збудливих дітей. Надалі дитина перестає відчувати позив і запах калу. Повна атрофія позиву властивіша дітям, батьки яких зловживають алкоголем, а також дітям, в анамнезі яких важкі виснажуючі захворювання, перш за все з боку шлунково-кишкового тракту (диспепсія, дизентерія і ін.) або його дисфункція в сьогоденні.

Нетримання калу зазвичай зменшується або сходить нанівець на початок підліткового віку, але окремі епізоди можуть зустрічатися в будь-якому віці при хвилюванні, переляку, розладах шлунку і кишковика. Як і при нетриманні сечі, енкопрез завжди вимагає консультації фахівця. Крім цього, дорослі повинні уважніше відноситися до такої дитини і тактовно нагадувати йому час від часу про відвідини туалету.

Дивіться далі - Виникнення та усунення заїкання у дітей дошкільного віку

 

 
загрузка...