Нові реферати

Реферати, контрольні, курсові регулярно поповнюються новими роботами. Хочете знати які роботи були додані в базу? Підпишіться на розсилку!Списки нових рефератів, висилатимуться на вашу електронну адресу!

загрузка...

Авторизациязагрузка...
Як скачати реферат?
Послуга «Реферат за SMS»
Унікальна можливість отримати готову (оформлену) курсову, контрольну роботу зі всіма необхідними для даної роботи елементами: таблиці, схеми, графіки, малюнки, формули, розрахунки, практичний матеріал!

Для отримання послуги:

Скористайтеся формою від компанії «СМС Биллинг Украина» та відправте 1 SMS зі свого мобільного телефону. У відповідь, Вам прийде SMS-повідомлення, в якому буде вказано код доступу. Введіть код доступу на сайті та натисніть кнопку «Ввести». Вам буде відкритий доступ для завантаження роботи.

Вартість SMS: 15 грн. з урахуванням ПДВ.

Увага! Всі роботи індивідуальні, виконані на замовлення за допомогою підручників, посібників, додаткових матеріалів та перевірені викладачами!

Також є багато рефератів, які доступні для безкоштовного скачування, в цьому випадку, щоб скачати роботу Вам потрібно тільки зареєструватися на сайті.

Техподдержка сайта: sher@referat-ukr.com

Гештальт психологія. Гештальттерапія
Українські реферати - Психологія
Автор: ШЕР (реферати, курсові роботи)   

Гештальт психологія. Гештальттерапія

ЗМІСТ

Вступ
1. Гештальттерапія та її джерела: екзистенціалізм і феноменологія
2. Анкета-тест для вивчення моральної орієнтації учня
3. Психологічна ситуація
Висновки
Список використаної літератури

ВСТУП

Групою німецьких вчених у 1912 р. було започатковано напрям, котрий відрізняється від розробленого Вундтом, Уотсоном, Фрейдом, - гештальт психологія. Німецьке слово gestal важко перекласти дослівно. Воно значить «цілісність», «повнота», «структура», «образ», «конфігурація». В загальних рисах його зміст можна проілюструвати так: якщо ви дивитесь на велику картину і можете зосередитись на лісі, а не на окремих деревах, то у вас виник «гештальт».
Цей напрям забезпечував біхевіоризм, який вивчає людину не в цілому, а її окремі елементи – стимули, реакції. Адже в цілому – не просто сума окремих частин, а щось значно більше. Коли ми дивимось на банан, ми бачимо банан як ціле, а не жовтизну, гладкість. Ми природно комбінуємо елементи, щоб сформувати повноту, гештальт, який ми впізнаємо як банан.
Наприклад, щоб зрозуміти зміст певного уривка із Біблії, його треба читати у контексті. Так, у 10-му розділі книги «Дії Святих Апостолів» описується видіння апостола Петра: з неба сходила посудина і «у ній же знаходились чотириногі всілякі, і земне гаддя, і небесні пташки. І голос почувся до нього: «Устань, заколи, Петре, і їж!». А Петро відказав: «Жадним способом, господи, - бо ніколи не їв я нічого огидного чи то нечистого!». І знов голос удруге до нього: «Що від Бога очищене, не вважай за огидне того!» (вірші 12-15). Якщо прочитати лише цей окремий уривок поза контекстом, то можна зробити помилковий висновок, що він означає новозавітній дозвіл у їжу те, що у Старому Заповіті (книга Левит, розділ 11) заборонялося і називалося нечистим. Але якщо прочитати далі, до кінця розділу, то після видіння Петро не почав їсти нечисте, а пішов у дім язичника Корнілія і звернувся до присутніх там: «Ви знаєте, що не вільно юдеєві приставати й приходити до чужаниці. Та відкрив мені Бог, що я жодну людину не мав за огидну чи то за нечисту» (вірш 28). Тепер стає зрозумілим, що видіння стосується не їжі, а стосунків між народами.

1. Гештальттерапія та її джерела: екзистенціалізм і феноменологія

Гештіїльттерапія продовжує цілісний підхід гештальтизму, який грунтується на тому, що самопідтримка та усвідомлення є бажаними терапевтичними цілями. Цей напрям хоче зробити терапію більш дійовою. Треба тільки розглядати клієнта на зразок комплексної структури. Клієнт виконує різні ролі, які не мають передвизначеності, а породжують свої значення залежно від ситуативних обставин.
Гештальттерапія мала різні витоки: екзистенціалізм з його поглядом на цілісність досвіду, свободу і відповідальність та концепцією "бути-в-якості-процесу"; феноменологію з її твердженням про безпосередність досвіду, про світ, який тільки й світом сприймається, перебуває в досвіді окремої особи, а сконструйоване значення виступає досягненням, яке постає неповторним чином, коли люди створюють свій світ; дзен-буддизм з його тлумаченням самості, інтуїції та організації досвіду також дає цінний підхід до гештальттерапії.
Принципи і прийоми перцептуальної організації психічного, сформульовані гештальтпсихологами, були перенесені на мотиваційний та соціальний грунт гештальттерапевтами. Особистісний досвід було визначено ними як безперервність відношень "фігура—фон", в яких убачалися вихідні поняття. Якщо потреба в цілісності задовольняється, вона відходить на задній план, тоді виникають нові конфігурації потреб. Якщо потреба не задовольняється, тобто гештальт не заповнюється, може постати конфлікт, який порушує психічну енергію. Повне усвідомлення тривалого процесу утворення — розкладу — перетворення гештальтів та знайомств із власною роллю в цьому процесі утворює наріжний камінь здорового буття. Деякі структурні одиниці психоаналізу та біхевіоризму вводяться в гештальттерапію; при цьому віддається перевага К.Г.Юнгу і В.Райху.
Практика гештальттерапії досить різноманітна, як і джерела, з яких вона постала. Гештальттерапевти запропонували нову техніку, здатну оволодіти неповторністю ситуації. Терапевт впритул підходить до того, що клієнт робить в цій ситуації. Звертається увага не тільки на те, що говорить клієнт, а й на те, як він це висловлює. Дихання, голосові перепади, емоційні тони, повторення, пози, тілесне напруження стають предметом розгляду. Все це допомагає повніше розкрити переживання клієнта, і терапевт може здійснити експеримент, який висвітлить, що і як було символізовано. Метою експерименту є введення клієнта у стан розпізнавання, сприймання і взяття на себе відповідальності за певні конфлікти в ньому самому або актуалізація прихильності до інших, які, на думку терапевта, можуть стати на перешкоді страху, депресії, неврозу або загального дискомфорту клієнта. Типовий експеримент вимагає від клієнта виконувати емоційні тілесні рухи, що символізують інших, або такі аспекти і риси особистості клієнта, які були пригнічені і стали відповідальними перед групою опору, що постає перед терапевтом.
У психологічній літературі відзначають техніку гештальттерапії, розвинену психіатром Фредеріком Перлзом. Саме він назвав свою теорію і метод гештальттерапією, хоча не здійснив серйозних запозичень із самої гештальтпсихології. Перлз ставив завдання: досягти усвідомлення тих почуттів, бажань, імпульсів, які були відчуженими від клієнта, але входили як дійсний компонент у його психіку, хоч спочатку мали інше спрямування.
Техніка Перлза була дуже вимоглива до клієнтів і включала різні експерименти, ігри, хитромудрі пристосування, які мали викликати і посилити у людини справжнє знання про її почуття. Для окремих груп клієнтів цей метод був досить ефективним. Гештальттерапія свого часу була популярною і вважалася вартою уваги серед представників гуманістичної психології протягом 60 — 70-х років.
Перлз пропонує відновити тілесно-духовну цілісність людської істоти, зокрема шляхом усвідомлення різного роду опозицій, їхньої взаємозалежності, і це усвідомлення клієнт має відчувати як певну цілісність свого психічного життя. Це і приводить до терапевтичного ефекту, зокрема до збалансованості потягів. Але головною умовою успіху гештальттерапії є переведення цих потягів до рангу свідомих утворень. Зрештою, мова йде про широку світоглядну позицію, в якій подолано всі суперечності.
20 років зовнішнього успіху гештальттерапії зрештою привели до "усвідомлення" її як еклектичного спрямування, що має проти себе серйозну аргументацію. Воно не враховує життєвої правди, реальності, яка полягає не в знятті суперечностей, а в їхньому перманентному розв'язанні та породженні нових. У цьому постає психічний феномен життя.
Еклектизм як такий узагалі нездатний на творчі інсайт Але безумовно позитивною стороною гельштаттерапії були наголос на динаміці самої ситуації у зв’язку з постанням образу сприймання, підкреслення мотиваційних і дійових компонентів учинку. Гельштатерапія мала на меті привести «дезорганізовану» психіку у певний порядок шляхом раціональної рефлексії. Але психіка має спонтанну тенденцію до порушення стабільних станів, тому гельштатерапія мусила долати серйозний опір, пов'язаний з прагненням живої істоти дестабілізувати себе «онтологічними» імпульсами, які, за ніцшеанською термінологією, є діонісійською тенденцією, в той час як гельштаттерапія постала через однобічність аполлонівського принципу.

2. Анкета-тест для вивчення моральної орієнтації учня

Учень ___________________________________клас _________________
1. Скільки тобі років?
2. Стать...
3. Як ти ставишся до поглядів своїх батьків на життя?
• повністю згоден;
• майже згоден;
• багато в чому згоден;
• повністю не згоден.
4. Що є найголовнішим у житті (чого б ти хотів домогтися насамперед)?
• багато грошей;
• можливість допомагати людям;
• цікава робота;
• визнання навколишніх;
• фізична сила і здоров'я;
• влада над людьми;
• сімейна злагода;
• духовне багатство;
• поважна посада;
• моральна досконалість;
• успішний бізнес;
• інше_________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________________
5. Як ти ставишся до людей інших рас і національностей:
• неприязно, з ненавистю;
• спокійно;
• вивчаю, цікавлюсь; .
• вважаю рівними собі;
• готовий до дружби і співпраці;
• не бачу проблеми.
6. З якими твердженнями ти погоджуєшся?
• піклування про тих, хто навколо тебе, — важлива якість людини;
• дбати про процвітання своєї країни — головне для громадянина;
7. З якими судженнями ти погоджуєшся?
• людина відповідає за все, що відбувається навколо;
• людина відповідає тільки за свої вчинки;
• людина відповідає за свою сім'ю і близьких людей;
• людина відповідає за долю світу, довкілля.
8. Яка з життєвих позицій є твоєю?
• я поважаю кожну людину, якщо вона не злочинець;
• я поважаю тільки близьких друзів;
• я поважаю тільки багатих і знаменитих;
• я поважаю тільки старших;
• я не мушу будь-кого поважати.
9. Праця для людини — це:
• реалізація власних сил і можливостей;
• неприємний обов'язок;
• потреба здорового організму.
10. Яке із наведених суджень ти поділяєш?
• у колективі почуваєшся сильнішим, здається, що виростають крила;
• колектив допомагає жити, вчитися, підтримує у важкі хвилини;
• колектив обмежує свободу людини;
• людина в колективі перетворюється на піщинку.
11. У тебе приязні стосунки з однокласниками:
• безперечно;
• так;
• не знаю;
• ні;
• ні в якому разі.
12. Які дії, вчинки, особисті властивості своїх однокласників ти найбільше шануєш? _________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________________
Які дії, негативні вчинки, особисті властивості своїх однокласників ти найбільше засуджуєш?_______________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________________
13. Які теми, висвітлювані у кінофільмах, в телепередачах, тебе найбільше цікавлять?
• кримінальна хроніка;
• події в світі;
• досягнення науки, техніки;
• проблеми моралі;
• класична музика;
• політика;
• бізнес;
• спорт;
• релігія;
• рок-музика;
• фантастика;
• пригоди;
• комедії і шоу;
• фільми жахів;
• детективи;
• життя тварин;
• проблеми сім'ї.
14. Хто твій улюблений герой (кіно, телебачення, література)?
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
15. Як часто ти пропускаєш уроки?
• ніколи;
• випадково;
• іноді;
• часто;
• дуже часто.
16. Чому ти пропускаєш уроки?
• мені нудно;
• мені не подобається навчання;
• за пропозицією друзів.

3. Психологічна ситуація

Хлопчик 8 років говорить вчительці “ти”, не вміє гратися з дітьми, б’ється і свариться.
Діти з надмірною чутливістю нервової системи зазнають у школі емоційних перевантажень. Хлопчик може бути готовим до школи і мотиваційно, і розумово, але його емоційна вразливість дуже ускладнює процес адаптації.
Напружені стосунки з однолітками невротизують емоційно вразливих дітей, підвищують їхню агресивність або замкнутість, посилюють стан психологічного неблагополуччя.
В даному прикладі причиною такої поведінки хлопчика є шкільна дезадаптація - тобто його неготовність, невдоволеність навчальним процесом.
З моєї точки зору головною причиною в даному прикладі може бути поведінка батьків – їх відношення до школи, до вчителя, дитина повністю в даному віці орієнтується на поведінку батьків і є відображенням їх думок та поведінки.
З-поміж індивідуальних причин шкільної дезадаптації слід виділити надмірну чутливість і підвищену збудливість нервової системи.
Підвищена збудливість (гіперактивність) нервової системи зумовлює спонтанність, імпульсивність поведінки. За своїми психічними проявами такий учень нагадує п'ятирічну дитину. Причиною такої властивості нервової системи є затримка розвитку процесів гальмування на фоні високої сили збудження нервових процесів. Таким дітям дуже важко дотримуватися правил поведінки, управляти своїми потягами, виконувати вимоги вчителя. Неуважність, дратівливість, неохайність збудливих дітей завдає багато клопоту вчителеві.
Але оскільки причиною некерованості таких учнів є не просто їхнє небажання, а органічне невміння стримуватись, то "закликати їх до порядку" майже неможливо.
Аби покращити адаптованість цього хлопчика до шкільних умов, необхідно не провокувати, а попереджати їхні нервові зриви, агресивні реакції, конфлікти, бійки, забезпечувати постійну зайнятість.
Щоб однолітки не дражнили такого учня, варто піднімати його престиж у класі, а не виставляти на посміховисько, як це подекуди робиться «з виховною метою». Розвиток саморегуляції збудливої дитини краще здійснювати шляхом індивідуальної корекційної роботи засобами психогімнастичних ігор, спрямованих на поступове відпрацювання навичок стримування м'язової, мовленнєвої активності, на тренування уваги й витримки. В такий спосіб можна сформувати в учня інтерес до спроб самоуправління, переконаність у своїй спроможності стримуватись.

ВИСНОВКИ

На противагу біхевіоризму, котрий зосереджувався на практичній діяльності, гештальт психологія на перше місце поставила інтелектуальну діяльність, якій підпорядковується практика. У дослідах Кьолера шимпанзе вирішувала практичну задачу (дістати плід) через миттєву перебудову ситуації або «інсайт». «Інсайт» (осяяння) протиставлявся методу спроб і помилок, підкреслював творчий характер мислення. Гештальт психологія наголошувала на своєрідності складних психічних утворень і глибоко їх вивчила.
Гештальт психологія вивчала чинники, які визначають, котрий із стимулів ми обираємо. Були проведені численні експерименти в сфері сприймання. Вчені розвинули принципи, за якими ми організуємо світ, котрий сприймаємо, як формуємо значущі гештальти із шматочків сенсорного досвіду. Гештальт психологія стверджує, що людське сприймання і знання залежить від контексту. Саме контекст, в якому зустрічається об’єкт, надає йому значення.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Бондаренко А.Ф. психологическая помощь: теория и практика, Киъв: Укртехпрес, 1997; 215с.
2. Коломинский Я.Л. Человек: психология, Москва: просвещение, 1986; 223с.
3. Общая психология /Под. ред. А.В. Петровского, Москва: Просвещение, 1986; 464с.
4. Роменець В.А., Матюха І.П. Історія психології ХХ століття, Київ: Либідь, 2003; 988с.
5. Цибульська Т.Ф. Загальна та прикладна психологія. Курс лекцій: навчальний посібник, Київ: Наукова думка, 2000; 189с.

Скачати реферат:
Скачать этот файл (geshtalt-psixologiya-geshtaltterapiya.doc)geshtalt-psixologiya-geshtaltterapiya.doc72 Kb
 
загрузка...