Нові реферати

Реферати, контрольні, курсові регулярно поповнюються новими роботами. Хочете знати які роботи були додані в базу? Підпишіться на розсилку!Списки нових рефератів, висилатимуться на вашу електронну адресу!

загрузка...

Авторизациязагрузка...
Як скачати реферат?
Послуга «Реферат за SMS»
Унікальна можливість отримати готову (оформлену) курсову, контрольну роботу зі всіма необхідними для даної роботи елементами: таблиці, схеми, графіки, малюнки, формули, розрахунки, практичний матеріал!

Для отримання послуги:

Скористайтеся формою від компанії «СМС Биллинг Украина» та відправте 1 SMS зі свого мобільного телефону. У відповідь, Вам прийде SMS-повідомлення, в якому буде вказано код доступу. Введіть код доступу на сайті та натисніть кнопку «Ввести». Вам буде відкритий доступ для завантаження роботи.

Вартість SMS: 15 грн. з урахуванням ПДВ.

Увага! Всі роботи індивідуальні, виконані на замовлення за допомогою підручників, посібників, додаткових матеріалів та перевірені викладачами!

Також є багато рефератів, які доступні для безкоштовного скачування, в цьому випадку, щоб скачати роботу Вам потрібно тільки зареєструватися на сайті.

Техподдержка сайта: sher@referat-ukr.com

Виникнення та коригування страхів у дітей дошкільного віку
Українські реферати - Психологія
Автор: ШЕР (реферати, курсові роботи)   

Таблиці, схеми, графіки, малюнки, формули, розрахунки, практичний матеріал, а також оформлення роботи будуть доступні після завантаження реферату (скачати реферат)

Виникнення та коригування страхів у дітей дошкільного віку

Курсова робота з психології і педагогіки «Попередження та виправлення синдрому психічної нестабільності у дітей дошкільного віку»

ЗМІСТ

Вступ
Розділ І. Попередження та виправлення синдрому психомоторної нестабільності у дітей дошкільного віку
1.1.    Виникнення та коригування страхів
1.2.    Походження та усунення енурезу
1.3.    Походження та усунення енкопрезу
1.4.    Виникнення та усунення заїкання
1.5.    Виникнення та лікування тіків
Розділ ІІ. Практична частина. Експериментальне дослідження - визначення рівня і коригування страху у дітей дошкільного віку
2.1.    Проведення та аналіз констатуючого експерименту
2.2.    Проведення та аналіз формуючого експерименту
2.3.    Аналіз результатів
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Обсяг курсової роботи - 44 сторінки

Для получения услуги выполните следующее:

Отправь SMS с текстом на номер ...
Стоимость SMS - ... с НДС. Текст действителен для 1 SMS.

Отправьте SMS в течение минут секунд
Время отправки SMS вышло! Сгенерировать еще один текст SMS

Для получения услуги необходимо отправить 1 SMS.

Технический провайдер: «СМС Биллинг Украина»
Информ. служба провайдера: с 10:00 до 18:00 в будние дни, тел.: +38-048-771-12-36(Скорочений текст роботи для ознайомлення)

Будь-який вихователь скаже, що деякі діти відмовляються кататися з гори, підійматися на що-небудь, плавати в басейні, тікають від собаки, що наближається, не залишаються одні, не йдуть до лікаря, стають збудженими перед проведенням щеплень, здригаються від несподіваного звуку і так далі. У всіх цих випадках мова йде про страхи. Дошкільники часто бояться Змія Горинича і казкового крокодила (максимум в 5 років), а у дівчаток в 5 років спостерігається пік страхів перед казковими персонажами. Характерні і страхи, що виникають в процесі засипання, боязнь неприємних сновидінь, деяких тварин, нападу, глибини, вогню і пожежі, а також покарання з боку батьків [8, с. 54].

Найчастіше старші дошкільники випробовують страх смерті, що досягає свого апогею в 6 і 7 років у дітей, ще не відвідуючих школу. Боязнь померти — це вікове віддзеркалення концепції життя, що формується. Її точкою відліку є народження, таємниця якого осягається у загальних рисах на початок старшого дошкільного віку, а кінцем — смерть, усвідомлення неминучості якої приходить вперше і виявляється відповідним страхом. Але подібна динаміка розвитку мислення, у свою чергу, є відгуком на формування категорій часу і простору.

Це виражається умінням визначати у загальних рисах час, далекий і близький, сприймати себе в стані постійного вікового розвитку, допускаючи, що воно якось обмежене часом, тобто має свої межі. У відповідь на це і з'являється страх смерті як афектно-загострений вираз інстинкту самозбереження. Цей страх, переважно, зовні не проявляється, як і взагалі більшість інших страхів, властивий емоційно чутливим дітям і повністю відсутній при затримці психічного розвитку, психопатоподібній, розгальмованій і агресивній поведінці, а також у дітей, батьки яких страждають хронічним алкоголізмом.

Про те, що дитина боїться смерті, можна здогадатися по наявності інших, тісно пов'язаних з цим страхів, що перш за все випробовуються уві сні (страшних снів), боязні нападу, вогню і пожежі, боязні захворіти (у дівчаток) і боязнь стихії (у хлопчиків). Навіть випробовуваний страх перед Змієм Гориничем, який, за словами одного хлопчика, «дихне, — і все згорить», є не що інше, як замаскований жах, що викликається вогнем і пожежею. В цей же час діти помітно бояться змій, укус яких смертельний, і украй хворобливо переносять операції, зокрема видалення аденоїдів і мигдалин, а також хворобу і смерть навіть не дуже знайомих людей [9, с. 95].

Поява страху смерті означає поступове завершення «наївного» періоду в житті дітей, коли вони вірили в існування казкових персонажів, безсмертя, чудові явища і багато що інше, з чим тепер доводиться розлучатися. Навіть зникнення страху перед Кощієм Безсмертним в старшому дошкільному віці свідчить про те, що він став «простим смертним» в представленні дітей і тому перестав лякати їх. Категорія смерті в 6 і 7 років — це життєва реальність, яку дитина повинна визнати як щось рано чи пізно неминуче в його житті. Але саме небажання визнати це відразу і породжує страх, що означає, по суті, емоційне неприйняття «раціональної» необхідності померти.

Якщо кількість всіх зафіксованих страхів у дошкільників (із списку в 29 страхів) розділити на число опитаних дітей (346 хлопчиків і 351 дівчаток), то вийде середній бал, або індекс, страхів. У хлопчиків він рівний 8,2, а у дівчаток — 10,3. Це означає, що на одного хлопчика-дошкільника доводиться в середньому 8, а на одну дівчинку 10 страхів. Ці страхи переважно носять віковий, психологічно мотивований характер і відрізняються від хворобливо-загострених, постійних або невротичних страхів. Серед школярів індекс страхів у хлопчиків склав 6,9, у дівчаток — 9,2. Отже, в шкільному віці страхи виражені менше, ніж в дошкільному, і це особливо помітно у хлопчиків. У дошкільному віці середній бал страхів представлений на таблиці 1.1.

(Таблиця 1.1.)

З таблиці 1.1 витікає, що найменше схильні до страхів хлопчики в 4, а дівчатка в 3 роки, тобто в молодшому дошкільному віці. У старшому дошкільному віці кількість страхів у хлопчиків і особливо у дівчаток помітно більше [8, с.58].

Всі чинники, що беруть участь у виникненні страхів у дітей дошкільного віку, можна згрупувати таким чином:
- наявність страхів у батьків, головним чином у матері, тривожність у відносинах з дитиною, надмірне оберігання його від небезпек і ізоляція від спілкування з однолітками;
- надмірно рання раціоналізація відчуттів дитини, обумовлена надмірною принциповістю батьків або їх емоційним неприйняттям дітей;
- велика кількість заборон з боку батька тієї ж підлоги або повне надання свободи дитині батьком іншої підлоги, а також численні погрози всіх дорослих, що не реалізовуються, в сім'ї;
- відсутність можливості для ролевої ідентифікації з батьками тієї ж статі, переважно у хлопчиків, що створює проблеми в спілкуванні з однолітками і невпевненість в собі;
- конфліктні відносини між батьками;
- психічні травми типу переляку, що загострюють вікову чутливість дітей до тих або інших страхів;
- психологічне зараження страхами в процесі безпосереднього спілкування з однолітками і дорослими.

До теперішнього часу ми розглядали так звані вікові страхи, тобто страхи, що виникають у емоційно чутливих дітей, як віддзеркалення особливостей їх психічного і особового розвитку. Тепер звернемося до невротичних страхів, відзначивши їх найбільш істотні відмінності від вікових страхів:
- велика емоційна інтенсивність і напруженість;
- несприятливий вплив на формування характеру і особи;
- хворобливе загострення;
- взаємозв'язок з іншими невротичними розладами і переживаннями (тобто невротичні страхи — це один з симптомів неврозу як психогенного захворювання особи, що формується);
- віддзеркалення на поведінці не тільки за допомогою уникнення об'єкту страху, але і всього пов'язаного з ним нового і невідомого, тобто розвиток реактивно-захисного типу поведінки;
- міцніший зв'язок з батьківськими страхами;
- відносна трудність в плані їх усунення.

Слід підкреслити, що невротичні страхи не є яким-небудь принципово новим виглядом страху. У тому або іншому афектно-ослабленому вигляді вони зустрічаються і у здорових в нервово-психічному відношенні дітей. Невротичними ці страхи стають в результаті тривалих і нерозв'язних переживань або гострих психічних потрясінь, нерідко на фоні вже хворобливого перенапруження нервових процесів. Окрім цього, при неврозах значно частіше випробовуються страхи перед самотою, темнотою і тваринами, що позначаються нами як невротична тріада страхів. Наявність численних страхів при неврозах є ознакою недостатньої упевненості в собі, відсутність адекватного психологічного захисту, що, разом узяте, несприятливо позначається на самопочутті дитини, створюючи ще більші труднощі в спілкуванні з однолітками.

Страх за своє життя зважаючи на його поширеність в старшому дошкільному віці не має істотних кількісних відмінностей у дітей з неврозами і у здорових однолітків. Відмінності тут швидше носять якісний характер і зводяться в основному до афектного загострення тісно пов'язаної з боязню смерті, боязні нападу, вогню, пожежі, страшних снів, хвороби (у дівчаток), стихії (у хлопчиків). Всі ці страхи мають виражений і стійкий, а не просто віковий характер і є віддзеркаленням лежачого в їх основі страху смерті. У своєму невротичному звучанні цей страх означає боязнь бути нічим, тобто не існувати, не бути взагалі, оскільки можна безслідно зникнути у вогні, при пожежі, загинути під час стихійних лих, наразитися на смертельну небезпеку уві сні або отримати непоправне каліцтво в результаті нападу і хвороби [10, с.125].

Частіше бояться таким чином чутливі, такі, що відчувають емоційні утруднення у відносинах з батьками діти, чиє уявлення про себе спотворене емоційним неприйняттям в сім'ї або конфліктом і які не можуть розраховувати  на дорослих як на джерело безпеки, авторитету і любові. Тому боязнь смерті, що лежить в основі неврозу страху, завжди свідчить про наявність серйозних емоційних проблем у взаєминах з батьками, проблем, які не можуть бути дозволені самими дітьми. І перш ніж надавати допомогу таким дітям, потрібно розібратися в їх переживаннях, зазвичай не видимих психологічно неозброєним поглядом.

Ближче до 7 і особливо 8 рокам при великій кількості нерозв'язних страхів, що йдуть з більш раннього віку, можна вже говорити про розвиток тривожності як певний емоційний настрій з переважанням відчуття неспокою і боязні зробити що-небудь не те, не так, запізнитися, не відповідати загальноприйнятим вимогам і нормам. Все це указує на зростаючу соціальну детермінацію страхів, що виражаються побоюванням бути не тим, кого люблять і поважають, їх соціально психологічну обумовленість. Через те страх бути «не тим» найчастіше зустрічається не тільки у емоційно чутливих дітей з розвиненим відчуттям власної гідності, але саме у тих з них, хто внутрішньо орієнтований на соціальні норми і прагне дотримувати їх.

Максимального вікового розвитку страху бути «не тим» досягає в молодшому шкільному віці, в інтервалі від 8 до 11 років, коли діти втягуються в навчання, з цікавістю оволодівають новими знаннями, серйозно відносяться до своїх обов'язків школяра і переживають з приводу відміток. Якщо ж соціально опосередкований страх бути «не тим» виникає вже в старшому дошкільному віці, то він, як і велике число страхів, указує на наявність тривожності. Вірогідність її появи буде більша при тривожно-недовірливому характері батьків і відповідному модусі їх відносин з дітьми. Проте у дітей старшого дошкільного і молодшого шкільного віків тривожність ще не є стійкою рисою вдачі і відносно обернена при проведенні відповідних психолого-педагогічних заходів.

Коригування страхів у дітей дошкільного віку

(додаток курсової роботи)

План конспект заняття

Тема. Спритні та хоробрі
Мета: розвивати чутливість до емоційного стану інших та вміння правильно оцінювати свої почуття; коригувати страхи; тренувати психомоторні функції; вправляти у промовлянні тексту з різною інтонацією; виховувати доброзичливість; створювати ситуацію емоційного комфорту.

План заняття
1.  Привітання «Чарівна кулька»
Діти передають, кому хочуть, кульку, кажучи при цьому компліменти.
Бачили біду таку!
В темряві лежить в кутку,
Чорне та страшне яке!
Я не знаю, що таке!
Раптом ось воно підскоче,
І схопить мене захоче,
Враз почне мене ловить?
Світло швидше увімкніть!
— Як ви думаєте, діти, що то було?
Увімкнули! Що я бачу...
Ледь від сорому не плачу...
Всіх збудив і сам не рад,
— Мамин там лежить халат...
— Діти, як ви гадаєте, а чи складно бути хоробрим?

2.  Гра «Спритні та хоробрі»
Посередині ігрового майданчика кресляться дві паралельні лінії на відстані 1,5 м. одна від одної, які зображують килимову доріжку. Це — стежка. Вся територія по обидва боки стежки — «болото». Обирають чотирьох «водяників», які «мешкатимуть» у «болоті». Діти по черзі, використовуючи два аркуші (30*30 см), проходять стежкою, стаючи на аркуші та перекладаючи їх. «Водяники» з обох боків стежки намагаються злякати дітей. За лінії стежки заходити не можна.

3. Малювання «Оберни страшне на смішне»
Спочатку дітям дається завдання намалювати щось дуже страшне. Коли малюнок завершено, ведучий пропонує перетворити страшне на смішне, доповнивши малюнок.

4.  Вправа «Нам не страшно»
Спочатку діти називають страшні слова, а потім намагаються змінити їх так, щоб вони були нестрашними.

5. Вправа «Стійкий олов'яний солдатик»
Діти стають на одну ногу і намагаються встояти таким чином якомога довше.

6. Три «Спробуй підкрастись»
Усі діти стають перед накресленою лінією. На відстані 6—10 м проводять ще одну лінію, за якою, спиною до дітей, стає ведучий. За сигналом діти починають тихенько рухатись. Якщо ведучий почує шум або побачить того, хто рухається, він повертає його за першу лінію. Перемагає той, хто швидше за інших перетне другу лінію.

7. Вправа «Знімається кіно»
На столі лежать картки, з одного боку яких зображено казкових героїв казок, а з іншого — слова, що належать цим героям. Картки лежать зображенням униз. Діти по черзі беруть картки. Дорослий пояснює, з якою інтонацією треба вимовити написане на картці, дитина виконує завдання.

8. Прощання
Всі діти «перетворюються» на веселих привидів. Вони кричать, стрибають, танцюють, наприкінці збігаються докупи, піднімають руки вгору і прощаються словами, які самі вигадали («чарівною мовою») наприклад: «картамбарамду!».


Дивіться далі - Походження та усунення енурезу і енкопрезу у дітей дошкільного віку

 

 
загрузка...