Нові реферати

Реферати, контрольні, курсові регулярно поповнюються новими роботами. Хочете знати які роботи були додані в базу? Підпишіться на розсилку!Списки нових рефератів, висилатимуться на вашу електронну адресу!

загрузка...

Авторизациязагрузка...
Як скачати реферат?
Послуга «Реферат за SMS»
Унікальна можливість отримати готову (оформлену) курсову, контрольну роботу зі всіма необхідними для даної роботи елементами: таблиці, схеми, графіки, малюнки, формули, розрахунки, практичний матеріал!

Для отримання послуги:

Скористайтеся формою від компанії «СМС Биллинг Украина» та відправте 1 SMS зі свого мобільного телефону. У відповідь, Вам прийде SMS-повідомлення, в якому буде вказано код доступу. Введіть код доступу на сайті та натисніть кнопку «Ввести». Вам буде відкритий доступ для завантаження роботи.

Вартість SMS: 15 грн. з урахуванням ПДВ.

Увага! Всі роботи індивідуальні, виконані на замовлення за допомогою підручників, посібників, додаткових матеріалів та перевірені викладачами!

Також є багато рефератів, які доступні для безкоштовного скачування, в цьому випадку, щоб скачати роботу Вам потрібно тільки зареєструватися на сайті.

Техподдержка сайта: sher@referat-ukr.com

Франчайзинг. Договір франчайзингу
Українські реферати - Економіка
Автор: ШЕР (реферати, курсові роботи)   

Таблиці, схеми, графіки, малюнки, формули, розрахунки, практичний матеріал, а також оформлення роботи будуть доступні після завантаження реферату (скачати реферат).

Франчайзинг. Договір франчайзингу

ЗМІСТ

Вступ
1. Міжнародний досвід франчайзингу
2. Структура основного договору франчайзингу
3. Банківське обслуговування франчайзингу
Практична частина
Висновки
Список використаної літератури

Для получения услуги выполните следующее:

Отправь SMS с текстом на номер ...
Стоимость SMS - ... с НДС. Текст действителен для 1 SMS.

Отправьте SMS в течение минут секунд
Время отправки SMS вышло! Сгенерировать еще один текст SMS

Для получения услуги необходимо отправить 1 SMS.

Технический провайдер: «СМС Биллинг Украина»
Информ. служба провайдера: с 10:00 до 18:00 в будние дни, тел.: +38-048-771-12-36


ВСТУП

У США франчайзинг вперше почав використовуватись у 1860 р фабрикою "Зінгер" з виробництва швейних машинок. Компанія розгорнула серійне виробництво, що дозволило їй торгувати за найбільш конкурентними цінами. Однак організувати централізоване обслуговування швейних машин і заміну несправних частин в одному місці виявилось економічно невигідним. Була створена франчайзингова система, яка надавала фінансове незалежним фірмам виключні права продавати і обслуговувати швейні машини на певній території.
Спонукала до цього її власника нестача грошових коштів для наймання комівояжерів, оскільки на той час купівля-продаж відбувалася у покупця вдома після наочної демонстрації властивостей товару. Щоб не зменшувати обсяг виробництва, компанія вирішила продавати право на реалізацію швейних машин незалежним продавцям на певній території.

1. Міжнародний досвід франчайзингу

У 1898 р. ще молода компанія "Дженерал моторс" створила ефективну франчайзингову систему. Не маючи коштів для відкриття власної мережі магазинів, вона продавала парові двигуни через дилерів, таким чином запроваджуючи початок сучасної системи продажу автомобілів. Дилеру виділялась територія і гарантувався захист від конкурентів. Натомість він брав на себе зобов'язання не продавати машини інших виробників, забезпечувати високий рівень обслуговування і підтримувати імідж компанії. Продаж автомашин через систему франшиз здійснюється й у наші часи.
На початку 50-х років літні власники скромного придорожнього кафе брати Макдональдс зі штату Каліфорнія (США) з метою збільшення доходу придумали для автомобілістів нововведення - конвеєрну лінію, яку назвали системою швидкого обслуговування з меню із трьох страв.
Підприємець Рей Крок, довідавшись про цю раціоналізацію, купив її у власників кафе разом з назвою фірми, удосконалив та уніфікував систему швидкого обслуговування на основі франчайзингу.
У 1955 р. Рей Крок відкриває у передмісті Чикаго перший заклад McDonald’s. У перший день відкриття закладу виторг становив 366 дол. У 1965 р. акції корпорації McDonald’s з'являються на торгах Dow Jones.
Американська корпорація "швидкої їжі" McDonald’s вже сьогодні охоплює 30 тис. закладів у 122 країнах світу, обслуговуючи щоденно майже 46 млн. чоловік. Торговий знак McDonald’s оцінюється в 27,8 млрд. дол. (63% вартості компанії). Близько 66% усіх ресторанів корпорації керуються 4500 франчайзинговими агентами, які одночасно є й незалежними підприємцями, і членами єдиної команди.
Франчайзі повинен заплатити за право бути частиною системи. Однак цей початковий внесок є тільки незначною частиною загальної суми, які франчайзі повинен витратити, підписуючи франчайзинговий контракт. Первісні витрати включають плату за оренду приміщення, лізинг обладнання, а інколи й регулярну плату за ліцензію. Франчайзі компанії McDonald’s повинен вкласти близько 600 тис. дол. для того, щоб розпочати свою роботу. Далі франчайзі відраховує компанії 11,5% від обсягу продаж.
Франчайзер передає франчайзі свій досвід ведення маркетингової та виробничої діяльності. McDonald’s наполягає на тому, щоб фрапчайзі пройшли курс тритижневого навчання управління бізнесом, дотримувались певних правил закупівлі сировини.
Впроваджується так звана політика глокалізації: надання закордонним структурам корпорації більшої маркетингової самостійності. Вже чимало прикладів впровадження політики глокалізації: в Індії замість гамбургерів з яловичиною чи свининою пропонують вегетаріанський "Магараджа-мак", а в арабських країнах у McDonald’s можна скуштувати "Мак-арабік" (традиційну американську булку замінено арабською).
Своєрідною формою заохочення для відвідувачів у приміській зоні Тель-Авіва став доступ до мережі Інтернету та ігрові приставки для маленьких клієнтів. Крім того, у ресторані можна придбати програмне забезпечення від Microsoft. McDonald’s розраховує на великі прибутки, а такий результат вимагає відповідних вкладень (внесок в один ресторан - у середньому біля 1 млн. дол.). На ринку громадського харчування серйозні доходи можливі лише при довготермінових зусиллях. Суть бізнесу полягає у наступному: чим більший внесок та ширша мережа, тим більше клієнтів, вище обсяги продаж і тому складаються сприятливі умови.
Стає економічно вигідним, наприклад, не імпортувати продукцію, а робити місцеву, знижуючи свої витрати, тим самим скорочуючи собівартість страв на виході.
У планах McDonald’s на найближче майбутнє — косметичне оновлення дизайну ресторанів мережі, вік яких перевищує 15 років. Як показав досвід, ті ресторани, які відрізнялись унікальним дизайном, змогли не тільки зберегти, й збільшити показники обсягу продажу. Відбудуться зміни у маркетинговій політиці та менеджменті.
На ринку США буде продовжуватись реалізація програми щодо посилення контрольної функції шляхом регулярних перевірок агентами під видом відвідувачів.
В індустрії пляшкових безалкогольних напоїв компанії "Кока-Кола", "Пепсі" завдяки франчайзингу одержали можливість виробляти концентрований сироп і розподіляти його місцевим заводам на розлив.
Власники цих заводів в кінцевому підсумку ставили керуючими місцевих роздрібних продажів. Франчайзі мали і мають право купувати фірмові пляшки і використовувати фірмові товарні знаки.
В індустрії гостинності франчайзингова система почала використовуватись у 1907 р., коли Ritz Development Company купила в одній нью-йоркській фірмі право називатись Ritz – Carlton.
Компанія Holiday Inns (тепер вона називається Holiday Corporation і вважається потужною у світі готельною структурою) теж своїм швидким розвитком зобов'язана франчайзингу.
У 1952 р. Кемонс Уілсон, чий бізнес був пов'язаний з проектуванням готелів, відпочивав з родиною в одному готелі. Але, на жаль, йому довелося сплачувати два номери: один для себе з жінкою, а інший — для дітей. І тоді Уілсон вирішив побудувати готель, у якому можна було б відпочити усією родиною за помірну ціну. Кожен номер повинен бути достатньо просторим і мати подвійні ліжка: це давало б батькам можливість розміщувати у своїй кімнаті дітей, зрозуміло, безкоштовно.
У 1950-х та на початку 1960-х років число і популярність готелів Holiday Inns швидко зросли. До номерів додали ресторан, потім холи для ділових зустрічей, розваги. Ключовим фактором успіху Holiday Inns було те, що це була першою готельною компанією, яка вийшла на ринок послуг з діапазоном середніх цін. Зазвичай ці готелі будувались подалі від дорогих кварталів центру міста, ближче до схрещення важливих магістралей або у приміській зоні.
Сьогодні серед великих готельних мереж франчайзингового типу вважаються Hospitality Franchise System, Choice Hotels International, Marriott International, Accor, Sheraton, Hilton Hotels.
До 1960 років Hilton Hotels та Sheraton не звертались до франчайзингу як стратегії зростання і розвитку готелів, мотелів. Але у 1960-х роках такий підхід став їх основною стратегією. У франчайзингових контрактах формулюються вимоги до зовнішнього виду приміщення та рівня обслуговування гостей. Плата за ліцензію може бути різною та встановлюється на підставі договору між франчайзером та франчайзі, але в середньому для готельної справи вона становить 3 — 4% від доходу з кожного номеру, що здається.
Франчайзї отримує:
• пакет планів і специфікацій, з допомогою яких можна розпочати справу;
• рекламу у межах усієї країни;
• централізовану систему резервування;
• можливість користуватись ціновими знижками при придбанні меблів, аксесуарів та обладнання;
• повідомлення у довіднику компанії;
• надання низьких тарифів компаніями, що випускають кредитні картки.
Для компанії-франчайзера франшизна система дозволяє:
- підвищити частку ринку та відповідне зростання престижу;
- додатковий дохід за надання права використовувати свою ліцензію.
Франчайзер надає своїм партнерам певні права, наприклад, право використання своєї торгової марки, оформлення закладу, перевірену технологію операцій, відпрацьовані процедури, систему резервування, маркетингові ноу-хау, знижки при закупівлі вихідних компонентів. За це франчайзі сплачує компанії-франчайзеру певну суму. Франчайзер підписує з франчайзі контракт, що дає останньому право самостійного управління закладом (рестораном, готелем) відповідно до умов, передбачених у договорі. Головне — підтримувати стандарти якості та репутацію.
Цікавий досвід компанії-франчайзера "Баскін і Роббінс", мережа якого розповсюджена у 54 країнах світу завдяки унікальної концепції відкриття та успішного функціонування кафе-морозиво.
У 1945 р. в США кондитер Ірвін Роббінс відкрив кафе-морозиво, яке відрізнялось широким асортиментом морозива і десертів. У 1949 р. спільно зі своїм родичем Бертоном Баскіним він був володарем вже шести таких кафе. Але бізнес зростав далі, і в один чудовий момент два підприємця зрозуміли, що не спроможні впоратись зі справами. Тоді Баскін і Роббінс стали відкривати нові кафе і тут же перепродавати початківцям свою відпрацьовану технологію на умовах франчайзингу.
Компанія "Баскін і Роббінс" (франчайзер) передає іншій особі або компанії (франчайзі) цілісну бізнес-систему (бізнес-формат), до якої входить торгова марка, дизайн, стандарти компанії, методи управління, маркетингова політика, навчання персоналу та ін. Франчайзі набуває право продавати відомий продукт та користується перевагами, що накопичено з великого досвіду використання даного ноу-хау.
Сьогодні за принципом франчайзингу у світі налічується 4400 кафе-морозиво з торговою маркою "Баскін і Роббінс". Комерційний ризик при відкритті такого кафе зменшується у 4 — 5 разів порівняно з звичайним нефранчайзинговим підприємством.

2. Структура основного договору франчайзингу

У країнах СНД вже відкрились або перебувають у стадії будівництва понад 80 франчайзингових кафе-морозиво у містах від Санкт-Петербурга до Кемерово, а також у Гомелі, Одесі, Харкові, Тбілісі та ін.
У 1995 р. у Москві була відкрита фабрика міжнародного рівня з виробництва морозива "Баскін і Роббінс", що відповідає найвищим стандартам якості. Спираючись на власний досвід, світові стандарти якості та продовжуючи активно розвивати мережу кафе, компанія довела перспективність та надійність даного бізнесу як на просторі колишніх радянських республік, так і в інших країнах.
Компанія-франчайзер пропонує всебічну допомогу в організації, створенні, контролі та розвитку бізнесу для підприємців — потенційних франчайзі:
1. Сприяння в аналізі бізнес-проекту створення кафе, включаючи аналіз місцевих умов, аспекти майбутнього місця розміщення, необхідних обсягів інвестицій, строків окупності.
2. Сприяння у розробці проекта, складанні кошторису та контроль під час будівництва кафе з боку менеджера за проектами.
3. Поставка основного стандартного обладнання, меблів для торговельних залів для створення іміджу та неповторного інтер'єру кафе.
4. Безкоштовне початкове навчання, що проводяться для менеджерів та декораторів тортів у тренінг-центрі у Санкт-Петербурзі, а для персоналу — безпосередньо на місці майбутнього кафе.
5. Сприяння менеджера по операціям протягом усього строку дії договору.
6. Регулярні поставки високоякісного морозива широкого асортименту та супутніх матеріалів.
7. Маркетингова та рекламна підтримка торгової марки, яка забезпечує увагу і довіру споживачів, зокрема, за рахунок розширення мережі кафе та дотримання високих стандартів якості, зростання популярності кафе.
Франчайзі може отримати ексклюзивні права по договору франчайзингу. Йдеться про виключне право діяльності в межах встановленої території (крім низки міст, де вже підписано ексклюзивні договори). Оператор бере на себе зобов'язання додержуватись графіку розвитку торгових точок, розрахованих на п'ять років та складений за згодою двох сторін (на строк дії договору).
За договором франчайзі виконує низку фінансових зобов'язань:
1. Франшизний внесок-плата за право користування торговою маркою протягом п’яти років. Внесок одноразовий і безповоротний, у випадку ексклюзивності прав на дану територію розмір його залежить перш за все від чисельності населення на території і становить від 12 тис. дол. і більше. У випадку неексклюзивності договору розмір франшизного внеску — 10-11 тис. дол. за кожне кафе.
2. Ліцензійний внесок (4% від валових закупівель морозива та супутніх матеріалів з фабрики, включаючи ПДВ).
3. Щомісячно витрачати 1% від валового обсягу продаж на місцеву рекламу кафе.
Вимоги до організації бізнесу для франчайзі:
1. Бажання мати власне, світового рівня кафе-морозиво.
2. Придбати (орендувати) приміщення для кафе з площею торговельного залу бажано близько 60-80 м2, підсобних приміщень — від 30 м2. Місце розміщення (можливість паркування, відкриття літнього кафе) та наявність комунікацій відіграють вирішальну роль у виборі приміщення для підприємства.
3. Провести ремонт приміщення відповідно до фірмового дизайну "Баскін і Роббіпс". Комплекс стандартного обладнання, меблі для торговельного залу постачаються франчайзі. Деякі матеріали він купує самостійно, але це повинно бути узгоджено з франчайзером.
4. Придбати основне та додаткове обладнання, необхідне для повноцінного функціонування кафе. Додаткове обладнання універсальне обладнання, яке не постачається "Баскін і Роббінс", але обов'язкове до використання і може бути придбано на місці з метою мінімізації витрат. Це машина для виробництва льоду, побутовий холодильник для зберігання сухих продуктів, кавоварка, стаціонарна морозильна камера для зберігання морозива, касовий аппарат тощо.
Інвестиції для відкриття першого кафе можуть становити 100-150 тис. дол. і в першу чергу залежать від місцевих умов. Враховуючи практично повну ненасиченість даної ринкової ніші послуг, а також використовуючи накопичений досвід відкриття і функціонування франчайзипгових кафе в СНД, кафе-морозиво "Баскін і Роббінс" з економічної точки зору має всі шанси на успіх. Отже для підприємців є реальна можливість стати франчайзі, мати надійну і стабільну справу або розширити вже існуючий бізнес, якщо є достатні фінансові ресурси для здійснення перспективного проекту, та орієнтуватись на всі фірмові аспекти взаємовигідного співробітництва.
Операції типу франчайзинг завдяки високій ринковій мобільності і гнучкості цієї форми комерційного підприємництва та передачі технології широко поширені в США. На сьогодні франчайзииговими мережами в США створюється близько 13% валового національного продукту, у них зайнято 7 млн. чоловік.
За даними експертів Всесвітньої організації інтелектуальної власності у США товарооборот на умовах франчайзингу становить більше третини всієї роздрібної торгівлі. Американський франчайзинг охоплює практично всі види бізнесу — від автомобільних перевезень, будівництва до садових послуг, торгівлі, освіти.
За даними Frandata Corporetion у п'ятірку найбільш "зайнятих" франчайзингом секторів бізнесу у США увійшли такі:
1) ресторани "фаст-фуд", у тому числі морозиво і десерти — 18% усього франчайзингу;
2) роздрібна торгівля, у тому числі продуктами харчування — 14%;
3) надання послуг, у тому числі туристичних і спортивних — 12%;
4) автомобільні перевезення та обслуговування — 8%;
5) будівництво — 7%.
Популярність франчайзингу пояснюється ефективністю і високою стійкістю бізнесу новостворюваних підприємств. Так, за даними фірми "Mr. Doors Home Inc" у США після п'яти років діяльності на ринку виживають 23% приватних підприємств, а після десяти років їх залишається лише 18%, тоді як серед підприємств, що працюють по системі франчайзингу, через п'ять років розпадаються тільки 8 підприємств із 100, а через десять років — 10 із 100.
На думку фахівців Міжнародної асоціації франчайзингу (Вашингтон, США), на 2010 рік більш як половина роздрібних продаж США здійснюватиметься торговельними точками у рамках цієї системи. Після США найміцнішими є позиції франчайзингу у Канаді, де його частка в роздрібному товарообороті досягає 26%, у Західній Європі та Японії — близько 10%.
Статистичні дані по Великобританії показали, що кожний вкладений фунт стерлінгів приносить через вісім років шість фунтів прибутку, тоді як звичайні підприємства — три.
У Франції налічується понад 620 франчайзерів і 30 тис. франчайзі. Французи охоплюють 40% усього європейського франчайзингового ринку. За даними французького економіста Іва Бернара сьогодні у Європейському Союзі понад 6% роздрібних продаж здійснюється через франшизи (компанії, що працюють по системі франчайзингу).
На Заході найбільша кількість фірм, що працюють за системою франчайзингу, зосереджена в таких сферах: мережа ресторанів та кафе, продуктові магазини, будівельна і реконструкційна діяльність, автосервіс. Активно використовується франчайзинг у роздрібній та оптовій торгівлі товарами, при наданні різноманітних послуг (бухгалтерські, аудиторські, юридичні, туризм та готельне господарство, фотостудії, пральні, бухгалтерські послуги). Франчайзинг може поширюватися на будь-яку господарську діяльність, для якої розроблено процеси виробництва, переробки та продажу товарів і послуг.
У Австралії понад 90% загальної торгівлі на підприємствах швидкого обслуговування здійснюється на умовах франшизи.
Франшиза використовується вже більш ніж у 80 країнах.
В Росії створюється мережа ресторанів "Макдональдс". Функціонують пункти проявки і друку компаній "Кодак", "Фуджи". Фірма "Альфа-графикс" розгорнула мережу салонів, які надають поліграфічні послуги.
Поряд із зарубіжними франчайзерами ринок Росії освоюється російськими фірмами. Піонером Б освоєнні франчайзингу стала створена у 1990 р. науково-виробнича фірма "Дока" (м.Тольятті), яка займалася створенням обладнання для малого і середнього бізнесу. При реалізації розроблених нею програм "Дока-Пицца" і "Дока-Хлеб" вперше у практиці російського підприємництва були застосовані принципи франчайзингу. Компанія "Дока-Пицца", наприклад, пропонувала потенційним франчайзі свою торгову марку і атрибутику, рекламні послуги, навчання персоналу у спеціалізованому навчальному центрі, ноу-хау, економічне обґрунтування вигідності вкладень, забезпечення упаковкою. Здобутки компанії були визнані Міжнародною франчайзинговою асоціацією, яка прийняла її у свої ряди.
Але "Дока-Пицца" припинила своє існування. Чому? Насамперед через недобросовісність франчайзі. Засновник компанії В.В. Довгань у своїй книзі "Франчайзинг — шлях до розширення бізнесу" писав: "Чому помер франчайзинг щодо піци? Адже це була блискуча ідея, з якої можна було б добре заробляти. Із 16 піцерій, які працювали в Тольятті, лише дві виготовляли якісну піцу, дотримувалися рецептури. Інші почали недовкладати".
У 1996 р. на території СНД налічувалось понад 800 піццерій. Але недотримання стандартів виробництва, відсутність належного рівня контролю за роботою системи, недостатня підготовка франчайзі, одноосібні фінансові інтереси самої фірми "Дока-Пицца" призвели до конфлікту інтересів у внутрішньому середовищі системи і, як наслідок, її вмирання.
Відносини за договором франчайзингу мають бути побудовані таким чином, щоб інтереси сторін були спільні. У протилежному випадку система навіть за умови її успішного розвитку на початковій стадії приречена на вмирання.
Інша компанія "1С" запровадила франчайзинг, щоб зберегти на досягнутому рівні обсяги продажу свого фірмового продукту - бухгалтерської програми "1С-Бухгалтерия". Прийшов час, коли обсяг продаж став знижуватися внаслідок того, що некваліфіковані дилери більше уваги приділяли впровадженню програм, а не продажу. Це підривало престиж фірми. Компанія опинилась перед нелегким вибором — організувати відділи впровадження або звернутись до франчайзингу. Із 850 власних дилерів вона відібрала 70, які стали франчайзі. Вони зобов'язалися згідно з франшизою щоквартально закуповувати визначену кількість копій програми, не реалізовувати продукцію конкурентів і виплачувати певний відсоток від виручки.
У Росії за франчайзинговою системою працюють у сфері швидкої їжі "Золотой цыпленок", "Крошка картошка", "Ростик'с", у сфері побутового обслуговування (мережа пралень) - "Синий кристалл", у роздрібній торгівлі - "Модный трикотаж", "Эконика" (взуттєві салони).
Для регулювання відносин у франчайзингу створено Міжнародну асоціацію франчайзингу (1960 р.), Європейську федерацію франчайзингу (1972 р.), Британську франчайзингову асоціацію (1977р.).

3. Банківське обслуговування франчайзингу

Суттєвим фактором, що впливає на розвиток франчайзингу, є банківське обслуговування. У західних державах дедалі більше число фінансових інститутів пропонують прийнятні схеми кредитування підприємств малого і середнього бізнесу. Найбільшими кредитними організаціями, що мають програми обслуговування суб'єктів франчайзингових відносин (комерційної концесії), є: "Нейшнл Вестмістер банк", "Роял банк оф Скотланд", "Лойдс банк", "Барклайз банк", "Ульстер банк", "Скотія банк", "Банк оф Нью Зіланд". У більшості цих банків створено франчайзингові відділи або департаменти.
Переваги банківського обслуговування франчайзингу:
1. Низький ризик операцій кредитування. Середній показник банкрутств серед зареєстрованих у західних асоціаціях франчайзингу суб'єктів франчайзингу (комерційної концесії) близько 10%. Це обумовлено підтримкою франчайзером початківця-франчайзі, яка передбачає: поставку обладнання у лізинг, надання каналів придбання оборотного капіталу (сировини, запчастин), консалтинг, навчання персоналу, можливість користуватись результатами широкомасштабних і дорогих рекламних кампаній, надання технологічних розробок та ін.
Розмір кредиту для франчайзингової компанії, окрім необхідних витрат на основний і оборотний капітал залежить від початкового фрапчайзингового платежу, який становить від 5 до 10% загального обсягу стартових інвестицій. Диференціація від кількох тисяч до кількох мільйонів доларів (готельний бізнес, великі системи фаст-фуд).
Мінімізація ризику операцій кредитування може бути завдяки наявності та вивчення інформаційного забезпечення. У договір франчайзингу необхідно включати пункт, що зобов'язує франчайзера надавати франчайзі вичерпну інформацію про свою діяльність за декілька днів до підписання договору та стягування будь-яких платежів з франчайзі. Інформація повинна включати: найменування компанії, її поточний фінансовий стан, склад засновників, наявність ліцензії на здійснення основної діяльності, аналіз бухгалтерської та аудиторської звітності, відомості про судові позови, що було пред'явлено до компанії, склад та територіальний розподіл франчайзі, стратегічний план розвитку компанії, реєстр інтелектуальної власності, інформація по договору франчайзингу.
2. Менш ризиковані схеми кредитування. Способами (схемами) кредитування суб'єктів франчайзингових відносин є:
- кредитування франчайзі здійснює франчайзер. Банк франчайзі, у свою чергу, видає оанківську гарантію по кредиту франчайзеру. Даний спосіб кредитування свідчить про надійність франчайзі як клієнта банку;
- кредитування франчайзі здійснює банк. Франчайзер, у свою чергу, виступає поручителем по кредиту перед банком. Як правило, за кордоном кредити такого роду видаються на строк від 5 до 25 років під відносно невелику відсоткову ставку для придбання необхідного обладнання, приміщень, матеріалів, навчання персоналу та ін. У деяких країнах існують товариства, що об'єднують осіб, зацікавлених франчайзингом (свого роду асоціацій), які також здатні виступати доручителями по кредитам потенційних франчайзі;
- банк кредитує франчайзі (франчайзера) шляхом видачі споживчого кредиту, забезпеченням якого є приватна власність франчайзі (франчайзєра);
- кредитування франчайзі і франчайзерів з використанням механізму державних гарантій. Частину ризику неповернення кредиту бере на себе держава. Подібна схема існує у багатьох країнах Європи;
- банк може самостійно (або через партнерські компанії) інвестувати кошти у франчайзингове підприємство. Можливе застосування венчурного інвестування, при якому банк стає одним із співвласників франчайзингового підприємства шляхом придбання частки в статутному капіталі. Банк також перераховує кошти у венчурні фонди, які, у свою чергу, здійснюватимуть інвестиції безпосередньо у франчайзингові підприємства.
3. Можливість збільшити клієнтську базу банка за рахунок суб'єктів франчайзингу. Йдеться як про франчайзерів, зацікавлених в обслуговуванні їх франчайзингових мереж, так і франчайзі, зацікавлених у фінансовій підтримці їх підприємств.
4. Обслуговування достатньо великих оборотів рахунків суб'єктів франчайзингу (автосалони, фаст-фуд та ін.). Як правило, банк ставить однією з умов обслуговування франчайзингових компаній відкриття у нього розрахункових рахунків.
5. Можливість банку покращити свій гудвіл за рахунок роботи з франчайзинговими фірмами, які найбільшою мірою дотримуються етичних аспектів бізнесу, тобто соціальної, екологічної та юридичної відповідальності.
По суті, відділ франчайзингу у банку акумулює у себе функції кредитного відділу та відділу обслуговування клієнтів. Крім того, з огляду на інноваційний характеру послуг такий відділ надає всебічну консалтингову і маркетингову підтримку суб'єктам франчайзингу, у тому числі потенційним.
Підтримка банку включає:
* надання потенційним клієнтам детальної інформації про ринок франчайзингу;
* визначення пріоритетних сфер діяльності для франчайзі, аналіз ідей і бізнес-проектів франчайзера. Виявлення перспективних сфер розширення франчайзингової мережі для франчайзера;
* надання змістовної інформації потенційному франчайзі про того чи іншого франчайзера, його взаємовідносинах з іншими франчайзі;
* підготовку відео - та аудіоматеріалів для діючих та потенційних клієнтів-франчайзі. Крім цього, банк бере участь у семінарах, конференціях, що присвячені франчайзингу, виступає як спонсор заходів з пільгового підприємництва.

ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА

Тестове контрольне завдання №2

Тест №1
Що не є перевагою системи пільгового підприємництва для франчайзера?
а) Можливість поширити свій бізнес не вдаючись до позики;
б) Можливість одержати великий прибуток;
в) Можливість поглибленого та дійового контролю;
г) Надійний правовий статус торгівельної марки;
д) Більш ефективне використання трудових ресурсів;
Тест №2
Що є перевагою системи франчайзингу для оператора?
А) Контроль за додержанням технології;
б) Одержання повного звіту про діяльність підприємства;
в) Можливість призупинити діяльність або закрити підприємство;
г) Підтримка при реалізації товарів;
д) Переважне право викупу підприємства.
Тест № 3
Що не є характерним для взаємовідношень оператора з франчайзером?
А) Рівність;
б) Професіоналізм;
в) Організація системи підвищення кваліфікації;
г) Безумовне підпорядкування оператора франчайзеру;
д) Одержання допомоги в становленні підприємства.
Тест №4
Що є недоліком системи франчайзингу?
А) Можлива конкуренція в майбутньому з боку оператора;
б) Ризики, пов’язані з підбором персоналу;
в) Залежність від навколишнього середовища;
г) Вплив кон’єктури ринку;
д) Труднощі в прогнозуванні результатів.
Тест №5
Які проблеми вирішуються за допомогою франчайзингу?
а) Дослідження покупців;
б) Дослідження товару;
в) Цінова політика;
г) Питання просування товару;
д) Освоєння допоміжних видів діяльності.

Тестове контрольне завдання №4

Тест №1
Які напрямки територіального розвитку франчайзингу застосовуються в США?
а) Договір, який дозволяє субпідряднику відкрити декілька точок у заданому районі;
б) Договір, який дозволяє відкрити власну франчайзингову мережу;
в) Договір, який дозволяє ексклюзивно відкривати торгові точки в певній країні;
г) Договір, який дозволяє виступати в ролі субконтрактора.
Тест №2
Які підходи використовуються при вході системи франчайзинга на іноземний ринок?
а) Укладання міждержавних договорів;
б) Вступ в міждержавну асоціацію торгівлі;
в) Підтримка глобалізації економіки;
г) Створення спільних підприємств;
д) Прямий франчайзинг.
Тест №3
Як називається договір про пільгове підприємство в міжнародному франчайзингу?
а) Головний договір;
б) Генеральна угода;
в) Основний договір;
г) Договір про розвиток територіальної мережі;
д) Міжнародний договір франчайзингу.
Тест №4
Як називається оператор в міжнародному франчайзингу?
а) Субоператор;
б) Субфранчайзер;
в) Субпідрядник;
г) Субконтрактор;
д) Франчайзер.
Тест №5
Яка роль асоціації операторів?
а) Надавати підтримку франчайзеру;
б) Контролювати діяльність франчайзра;
в) Захист інтересів франчайзингової мережі;
г) Вирішення конфліктів;
д) Управління діяльністю франчайзингової мережі.

Задача №1

Визначити мінімальну кількість послуг, при якій стає доцільним укладання договору франчайзингу при наступних вихідних даних:
- сфера діяльності – туризм;
- ціна послуги для одного туриста – 500 грн.;
- експлуатаційні витрати інфраструктури туристичного комплексу – 250 тис. грн. на рік;
- орендна плата за приміщення – 5000 грн. на місяць;
- кількість персоналу – 25 чол.;
- середня плата яких складає – 800 грн. на місяць; Умови укладання договору з боку франчайзера.
- рівень поточних витрат – 5%;
- початкові виплати в т. ч. і ліцензія на торгівельну марку – 15000 грн.
- виплати на рекламу – 1% від обсягу реалізації туристичних послуг;
- податок на додану вартість – 20%.
(Розрахунки).
Рівень поточних витрат (Розрахунки).
Витрати на рекламу (Розрахунки).
Податок на додану вартість = (Розрахунки).
Отже мінімальна кількість послуг дорівнює (Розрахунки) = 893 одиниці

Задача №2

Визначити обсяг реалізації, валовий та чистий прибуток підприємства-оператора, що спеціалізується на продажу кондиціонерів, якщо обсяг продажу складає 800 кондиціонерів за рік, а різниця між ціною купівлі та продажу – 600 грн. при наступних умовах:
- поточні платежі франчайзера від валового доходу в т. ч. на рекламу – 8%;
- заробітна плата – 40000 грн./місяць;
- інші експлуатаційні витрати – 80000 грн.

Дохід = (Розрахунки).
Розрахуємо різницю між доходами та витратами
(Розрахунки).
Отже, в даному прикладі спостерігається нульове значення прибутку

ВИСНОВКИ

Франчайзинговий відділ бере участь у міжнародній діяльності банку, наприклад, при відборі та призначенні менеджерів з франчайзингу у філіях банку в інших країнах. Іноземні банки надають також послуги з юридичного консалтингу своїх клієнтів, включаючи аналіз і коректування договору франчайзингу, консалтинг у франчайзинговому законодавстві як національному, так й зарубіжному. Банк може рекомендувати країни з сприятливим франчайзинговим кліматом або, навпаки, переконати франчайзера у розширенні фраичайзингової мережі у даній країні.
Головне відділення банку контролює і координує діяльність франчайзингових відділів філій банку. Як правило, у франчайзингових підрозділах працюють фахівці з вищою фінансовою або юридичною освітою. Основну частку персоналу таких відділів повинні становити фахівці з кредитування, що володіють знаннями особливостей малого і середнього бізнесу. Деякі іноземні банки запрошують для роботи у такі підрозділи колишніх співробітників франчайзингових асоціацій або великих франчайзингових компаній. За кордоном існують декілька центрів для підготовки кадрів у сфері франчайзингу. Як правило, такі центри розміщуються при вузах.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Абчук В. А. Коммерция: Учебник. – СПб: Изд-во Михайлова В. А., 2000.- 475 с.
2. Бедринець М. Франчайзинг: світовий досвід і перспективи розвитку в Україні // Фінанси України.- 2001. - №2. – С. 96-104
3. Варналій З. С. Франчайзинг як ефективна форма інтеграційних зв’язків суб’єктів малого бізнесу та корпорацій // Актальні проблеми економіки. – 2002. - №3. – С. 24-26
4. Виноградська А. М. Основи підприємництва: Навч. посіб. – К.: Київ. Нац. торг.-екон. ун-т, 2002. – 382 с.
5. Осипова Л. В., Синяева И. М. Основы коммерческой деятельности: Учебник для вузов. – М.: ЮНИТИ – ДАНА, 2000. – 623 с.

 

 
загрузка...